Utrata osoby bliskiej po wypadku w Holandii
- ZADOŚĆUCZYNIENIE za doznaną krzywdę w związku ze śmiercią najbliższego członka rodziny w skutek wypadku komunikacyjnego lub w pracy w Holandii to nic innego jak kompensacja szkody niemajątkowej mającej swój wyraz cierpieniu, bólu poczuciu osamotnienia, które jest typowe i czytelne, a co za tym idzie nie wymaga szerszego komentarza.
- STOSOWNE ODSZKODOWANIE – świadczenie które najbliżsi członkowie rodziny zmarłego w skutek wypadku w Holandii mogą domagać się jeżeli wskutek jego śmierci nastąpiło znaczne pogorszenie ich sytuacji życiowej. Zgodnie z linią orzecznictwa, najbliższymi członkami rodziny są: małżonek, dzieci, krewni (brat, siostra), powinowaci (szwagier, synowa), jak również konkubent, lub nawet dziecko konkubenta o ile zmarły pozostawał z nimi w faktycznej bliskości emocjonalnej i związany był z nimi wzajemną bliskością uczuciową, a przede wszystkim łączyły ich więzi w sferze materialnej.
Przykład 1: Na rzecz siostry zmarłego brata sąd może zasądzić stosowne odszkodowanie, jeżeli zamieszkiwała wspólnie z nim i z ich matką, a brat przyczyniał się do utrzymania wspólnego gospodarstwa domowego.
STOSOWNE ODSZKODOWANIE Jest to świadczenie jednorazowe i kompensacyjne. Pogorszenie się sytuacji musi pozostawać w faktycznym związku ze śmiercią poszkodowanego. Znaczne pogorszenie sytuacji życiowej to uszczerbek przejawiający się m. in. w realnym obniżeniu stopy życiowej, utraty wsparcia i pomocy, utrata zdrowia (np. depresja wywołana śmiercią członka rodziny, która prowadzi do alkoholizmu i w konsekwencji do utraty pracy), ale też utrata szansy na pomoc w przyszłości jeśli zmarłym jest dopiero studiujący syn, co do którego ojciec w podeszłym wieku miał prawo oczekiwać, że pomoże mu na starość.
ROSZCZENIA W PRZYPADKU ŚMIERCI OSOBY BLISKIEJ w skutek wypadku komunikacyjnego lub w pracy na terenie Holandii - OSOBY KTÓRE PONIOSŁY KOSZTY LECZENIA I POGRZEBU. Zwrot kosztów leczenia i pogrzebu należy się temu kto te wydatki faktycznie poniósł. Bez znaczenia jest okoliczność czy między zmarłym, a uprawnionym istniała „bliskość”, czy też więzy rodzinne. Obowiązek zwrotu kosztów leczenia dotyczy kosztów celowych i niezbędnych poniesionych przed śmiercią poszkodowanego. Natomiast zwrot kosztów pogrzebu obejmuje przygotowanie pogrzebu, przygotowanie zwłok, transport na cmentarz, zakup kwiatów miejsca na cmentarzu i trumny, inne koszty ceremonii, stypy, postawienie nagrobka, itp.
- OSOBY WZGLĘDEM, KTÓREJ CIĄŻYŁ NA ZMARŁYM USTAWOWY OBOWIĄZEK ALIMENTACYJNY, mogą domagać się od zobowiązanego do naprawienia szkody renty obliczonej stosownie do potrzeb poszkodowanego oraz możliwości zarobkowych i majątkowych zmarłego przez czas prawdopodobnego trwania obowiązku alimentacyjnego. Tak więc osoba domagająca się renty musi należeć do kręgu osób uprawnionych do alimentów od zmarłego oraz pozostawać w niedostatku, lub nie mieć możliwości samodzielnego utrzymania się.
Przykład 1: Student, po śmierci swojego ojca, jest uprawniony do renty jeśli wykaże, iż był na jego utrzymaniu i nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Taką rentę może uzyskiwać przez czas prawdopodobnego trwania obowiązku alimentacyjnego, czyli do chwili ukończenia studiów i podjęcia pracy. Małoletnie dziecko jest uprawnione do renty, jeśli pozostający przy życiu rodzic nie jest w stanie dziecka utrzymać Przykład 2: Małżonka zmarłego może domagać się renty, która przed śmiercią męża nie pracowała zarobkowo pomimo tego, iż nie jest niezdolna do pracy. Wynika to z bezwzględnego obowiązku alimentacyjnego pomiędzy małżonkami, który nakłada kodeks rodzinny i opiekuńczy. -
INNE OSOBY BLISKIE, KTÓRYM ZMARŁY DOBROWOLNIE STALE DOSTARCZAŁ ŚRODKÓW UTRZYMANIA mają analogiczne uprawnienia jak członkowie rodziny, z tym, że muszą być spełnione dodatkowe warunki. Po pierwsze, zasądzenia renty muszą wymagać zasady współżycia społecznego. Po drugie, zmarły, przed śmiercią musiał dostarczać tym osobom środków utrzymania w sposób dobrowolny i trwały. Inne osoby bliskie to m.in.: wychowanek, konkubent, członek rodziny zastępczej
-
Sprowadzenie ciała osoby zmarłej w skutek wypadku komunikacyjnego lub przy pracy na terenie Holandii
Rodzina zmarłego może się starać o odszkodowanie . Pamiętaj by zamawiać transport zwłok do Polski po wypadku korzystając z renomowanej firmy. Wyspecjalizowana firma ustali z Tobą szczegółowe warunki jak i cenę i zakres usługi. Jak nie wiesz w jaki sposób załatwić formalności byu sprowadzić ciało bliskiej osoby do Polski po wypadku komunikacyjnycm lub w pracy , skorzystaj z informacji zawartej na stronie Ambasady https://www.gov.pl/web/holandia/ambasada lub pod adresem Ambasada RP w Hadze
adres: Alexanderstraat 25, 2514 JM Den Haag
Warto też wystąpić o pomoc do swojej agencji pracy w Holandii która zna procedury i może pomóc w takich wypadkach.