Szkody w skutek upadku
- Zadośćuczynienie pieniężne jest to świadczenie które poszkodowany otrzymuje za doznaną krzywdę na skutek uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia. (Krzywda, to szkoda niemajątkowa, która polega na cierpieniach fizycznych i psychicznych związanych z uszkodzeniem ciała lub wywołaniem rozstroju zdrowia). Jest to więc ból fizyczny, rozpacz, poczucie nieprzydatności społecznej, osamotnienia, obniżona samoocena, kompleksy wywołane uszkodzeniem ciała (blizny, konieczność chodzenia o kulach itp.).
Od czego uzależniona jest wysokość przyznanego zadośćuczynienia ?
Wysokość zadośćuczynienia za poniesioną szkodę na osobie uzależniona jest przede wszystkim od wysokości procentowego uszczerbku na zdrowiu, który zostanie określony na podstawie przebytego urazu zarówno fizycznego jak i psychicznego. Czasu związanego z leczeniem i rehabilitacją, jak i skutkom zdrowotnym mogącym się pojawić w przyszłości, które są związane ze zdarzeniem.
Przykład 1: Kwota należnego zadośćuczynienia pieniężnego dla nastoletniej dziewczyny w przypadku blizny na twarzy powstałej na skutek wypadku komunikacyjnego będzie zdecydowanie wyższa niż w przypadku analogicznego oszpecenia twarzy u mężczyzny w podeszłym wieku.
-
Zwrotu wszelkich poniesionych kosztów związanych z wypadkiem (koszty leczenia i rehabilitacji, koszty zakupu sprzętu rehabilitacyjnego lub protez, koszty zakupu lekarstw, koszty związane z adaptacją mieszkania na potrzeby osoby poszkodowanej, koszty transportu osoby poszkodowanej oraz opiekuna, wszystkie koszty związane z koniecznością lepszego odżywiania się osoby poszkodowanej, koszty opieki nad poszkodowanym, koszty odwiedzin osób bliskich, koszty samochodu przystosowanego dla osób niepełnosprawnych jeżeli jest to niezbędne do wykonywania zawodu, itp.),
-
Zwrotu utraconych korzyści, ponieważ naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Chodzi tu np.
- o zwrot utraconego zarobku.
Przykład 1: Osoba poszkodowana miała w momencie wypadku zakontraktowaną pracę za granicą. Na skutek odniesionych obrażeń wyjazd stał się niemożliwy. Należy jej się równowartość kwoty jaką przywiozłaby z kontraktu.
Przykład 2: Instruktor aerobiku na skutek wypadku złamał nogę. Regularnie przed wypadkiem prowadził treningi 3 razy w tygodniu, za co otrzymywał 50 zł za każdy trening. Leczenie i rehabilitacja trwały 20 tygodni. Należy mu się 3.000 zł.
Uwaga: Zwrot utraconych korzyści dotyczy tylko krótszych okresów niepełnosprawności i udokumentowanych możliwości zarobkowych.
-
Kwoty potrzebnej na zrobienie opłaty dotyczącej przygotowania do innego zawodu, jeśłi Poszkodowany, który stał się inwalidą
Przykład: Listonosz, na skutek wypadku komunikacyjnego porusza się na wózku inwalidzkim. Szansę na dalszą aktywność zawodową daje mu ukończenie kursu z zakresu sprzedaży produktów bankowych i świadczenia pracy w formie telepracy. W takiej sytuacji może żądać równowartości opłaty za kurs.
-
Renty - może żądać Poszkodowany, jeżeli utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły się widoki powodzenia na przyszłość. W pierwszym przypadku zobowiązany ( Towarzystwo Ubezpieczeń sprawcy wypadku lub podmiot zobowiązany do naprawienia szkody ) powinien wyrównać uszczerbek równy różnicy pomiędzy hipotetycznymi dochodami, które uzyskiwałby poszkodowany gdyby mu szkody nie wyrządzono, a dochodami które otrzymuje po. Natomiast w drugim przypadku będzie to renta mająca na celu zwrot kosztów utrzymania powstałych w następstwie zdarzenia, które wywołało szkodę. Mamy tu więc do czynienia z rentą wyrównawczą.
Przykład 1: Poszkodowany – przedstawiciel medyczny, po wypadku może wykonywać tylko pracę biurową, niewymagającą wysiłku fizycznego. W związku z tym jego realne zarobki zmalały o połowę.
Przykład 2: Nastolatek, czynnie uprawiający piłkę nożną, odnoszący sukcesy i dobrze rokujący na przyszłość w tej dyscyplinie, na skutek urazu kolana nie może kontynuować kariery. Przykład 3: Poszkodowany w wypadku doznał obrażeń wewnętrznych, w związku z czym musi stosować specjalną dietę, która wiąże się z wysokimi kosztami. Jeśli w chwili wydania wyroku szkody nie da się dokładnie ustalić, poszkodowanemu może być przyznana renta tymczasowa. Uwaga: Art. 447 k.c. dopuszcza możliwość tzw. kapitalizacji reny, czyli zamiany jej na świadczenie jednorazowe.